Schronisko PTTK Chatka Puchatka

Schronisko PTTK Chatka Puchatka

Schronisko PTTK Chatka Puchatka

Brak komentarzy do Schronisko PTTK Chatka Puchatka

Schronisko PTTK Chatka Puchatka, to bieszczadzkie schronisko położone na Połoninie Wetlińskiej. Początkowo był to wyłącznie wojskowy punkt obserwacyjny, jaki kryły Bieszczady i Połonina Wetlińska. Został zorganizowany w latach 50-tych. W roku 1956 przejęty został przez PTTK, ale jako obiekt całoroczny wraz z obsługą działać zaczął dopiero 11 lat później. Przez długi czas obiekt niszczał, a także narażony był na dewastację ze strony turystów. Miało to związek z surowymi i trudnymi warunkami panującymi w opustoszałym schronisku – brak wody, brak opału, długa trasa dojścia, etc.
Nie bez przyczyny Schronisko PTTK Chatka Puchatka, uznawane było za najtrudniejszy w Bieszczadach obiekt do prowadzenia.

Popularną bieszczadzką Chatkę w roku 1967 prowadzić zaczął Ludwik Pińczuk, znany pionier bieszczadzki, który wydzierżawił obiekt.

Jak na były wojskowy punkt obserwacyjny przystało, dzisiejsza postać schroniska, to w dalszym ciągu warunki „spartańskie”. Brak w nim chociażby darmowej wody, co ma swoje uzasadnienie w konieczności dowożenia jej z odległego źródła. Chatka pozbawiona jest też energii elektrycznej, a także kanalizacji.
Oferuje za to 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, świetlicę i bufet, w tym z daniami gorącymi. Kąpiele i mycie – przy źródełku.
Jest to typowa turystyka dla prawdziwych miłośników gór, którym nie straszne żadne warunki, a wręcz potrafią docenić te, które są w schronisku na Połoninie Wetlińskiej.

Chatka Puchatka kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę. Właśnie tu Bieszczady mają swój stały posterunek GOPR.

Bies-Czad

About the author:

Related Posts

Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top